arama motorları

2017 Yılının En İyi Arama Motorları

Çoğu insan, üç düzineden fazla arama motoru, özellikle eğitimli internet kullanıcısı olmayanları istemiyor. Çoğu kişi üç anahtar özellik sunan tek bir arama motoru istiyor:

Alakalı sonuçlar (aslında ilgilendiğiniz sonuçlar)
Düzgün olmayan, okunması kolay bir arabirim
Bir aramayı genişletmek veya sıkılaştırmak için yararlı seçenekler
Bu kriterlerle, okuyucu akla gelen birkaç kişi akla geliyor. Bu arama siteleri, normal günlük kullanıcıların arama gereksinimlerinin yüzde 99’unu karşılamalıdır.

1. Google arama motoru

 

Google arama motoru
Google arama motoru

Google, “spartan arama” nın egemen kralıdır ve dünyadaki en çok kullanılan tek arama motorudur. Yahoo’nun tüm alışveriş merkezi özelliklerini sunmazken! ya da Mahalo insan küratörlüğü, Google hızlı, ilgili ve mevcut web sayfalarının en büyük tek katalog bugün. Arama devi, pek çok insanın verdiklerini bile bilmediği inanılmaz miktarda bilgiyi de izlemektedir.

Google’ın ‘resimlerini’, ‘haritaları’ ve ‘haber’ özelliklerini denediğinizden emin olun … bunlar fotoğraflar, coğrafi yönergeler ve haber başlıkları bulmak için olağanüstü hizmetlerdir. Not; Google’ın sizi gözetmesini istemiyorsanız, kendinizi koruyun.

2. Duck Duck Go arama motoru

Duck Duck Go
Duck Duck Go

Başlangıçta, DuckDuckGo.com Google’a benziyor. Bununla birlikte, bu spartan arama motorunu farklı kılan birçok incelik vardır.

DuckDuckGo, ‘sıfır tıklama’ bilgisi gibi bazı kaygan özelliklere sahiptir (tüm cevaplarınız ilk sonuç sayfasında bulunur). DuckDuckgo, açıklık belirleme istekleri sunar (gerçekten sorduğunuz soruyu açıklığa kavuşturmaya yardımcı olur). Artı, reklam spami Google’dan çok daha az.

DuckDuckGo.com’u deneyin … Bu temiz ve basit arama motorunu gerçekten sevebilirsiniz.

3. Bing Search arama motoru

Bing Search
Bing Search

Bing, Microsoft’un Google’tan ayrılma girişimi ve tartışmasız ikinci en popüler arama motorudur. Bing, 2009 yazında güncellene kadar MSN araması yapıyordu.

Bir karar altyapısı olarak lanse edilen Bing, en üstteki sütunda öneriler sunarak araştırmalarınızı desteklemeye çalışırken, aynı zamanda ekranın üstünde çeşitli arama seçenekleri de sunar. ‘Wiki’ önerileri, ‘görsel arama’ ve ‘ilgili aramalar’ gibi şeyler sizin için çok yararlı olabilir. Bing yakın gelecekte Google’ın tahttan indirilmesi değil, hayır, ama kesinlikle denemeye değiyor.

4. Dogpile arama motoru

Dogpile arama motoru
Dogpile arama motoru

Yıllar önce, Dogpile Google’dan web araması için hızlı ve verimli bir seçimden önce geldi. 1990’ların sonunda şeyler değişti, Dogpile belirsizliğe dönüştü ve Google kral oldu.

Bununla birlikte, bugün, Dogpile, artan bir endekse ve haziran günlerine tanıklık eden temiz ve hızlı bir sunum ile geri geliyor. Keyifli sunum ve yararlı çapraz bağlantı sonuçları sunan bir arama aracı denemek isterseniz, kesinlikle Dogpile’yi deneyin!

5. Google Scholar Search

google akademik
google akademik

Google Akademik, Google’ın özel bir sürümüdür. Bu arama motoru, tartışmalar kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Google Akademik, bilim adamları ve akademisyenler tarafından incelenmeye tabi tutulmuş bilimsel ve araştırmacı akademik materyal üzerine odaklanmaktadır. Örnek içerik, lisansüstü tezleri, yasal ve mahkeme görüşlerini, akademik yayınları, tıbbi araştırma raporlarını, fizik araştırma kağıtlarını ve ekonomi ve dünya siyaseti açıklamalarını içerir.

Eğitimli insanlarla ateşli bir tartışma içinde ayakta kalabileceğiniz ciddi bilgiler arıyorsanız, o zaman normal Google’ı unutun … Google Akademik, yüksek güçlü kaynaklarla kendinizi kollamak istediğiniz yerdir!