Bilsem bireysel değerlendirme sınavında başarılı olmanın sırları

Bilsem bireysel değerlendirme sınavında başarılı olmanın sırları

Bilenler çoktan heyecanlanmaya başladı, bilmeyenler ise şu an öğrenecekleri şeyler için çok şanslılar. Bilmeyenler için konuyu biraz özetleyelim;

Milli Eğitim Bakanlığı, pek reklamını yapmadığı ve duyurmadığı sınavı Bilsem ile her yıl en yetenekli öğrencileri toplayarak özel eğitimler veriyor. Okullardaki sınıf öğretmenlerinin tavsiyesi üzerine sınava girmeye hak kazanan öğrenciler, “Bilsem Sınavı” adı altında çeşitli yetenek sınavlarından geçiriliyorlar. Ve sınavların sonucunda da öğrenciler sınavlara girmeye hak kazanıyor. 

Oldukça önemli bir sınav olmasına rağmen internette ne yeteri kadar bilgi, ne de sınavlara çalışılabilecek soru örnekleri var. Gizemini koruyan Bilsem sınavında bilsem mülakat gibi bazı sözlü sınavlar olduğu gibi, yazılı sınavlar da mevcut. Ama sınavların çoğu öğrencinin zekasını ve yeteneğini ölçme üzerine kurulu. Yani iş çocuğunuzda bitiyor.

Bilenleri heyecanlandıran konu ise sizlere bu yazımızda bilsem sınavı, bilsem 2. Aşama, bilsem bireysel değerlendirme, bilsem mülakat gibi bazı terimler üzerinden başarı getirecek sırları veriyor olacağız.

Bilsem sınavının birinci aşaması grup taramasıyla, ikinci aşaması ise bireysel yeteneklerin değerlendirilmesiyle tamamlanıyor. Sınavın birinci aşamasının sorularına çalışmak için bazı zeka geliştirici testleri çözmenizde fayda var. Dilerseniz çalışma kitabı alabilir ya da MentalUP gibi bu sınava oldukça yakın metotlarla zeka geliştiren uygulamaları oynayabilirsiniz.

Bilsem bireysel değerlendirme dediğimiz ikinci aşamada ise durum tamamen çocuğunuzun kapasite ve yeteneğine kalmış durumda. Yani burada ne ders çalışın diyebiliyoruz, ne de çıkmış soruları çözün. Peki neler yapabilirsiniz?

Yapılacak en iyi şey çocuğunuzu bir mülakata hazırlamak. İstediği kadar yetenekli olsun, eğer kendisine yönlendirilen sorulara güzel cevaplar veremezse, şansı rakiplerinin karşısında düşebilir.

Bu yüzden çocuğunuzu mutlaka bir mülakata alıştırmalısınız. Onun ses tonuna varana kadar her detayını tek tek prova etmeli ve geliştirmesine yardımcı olmalısınız. Tane tane ve nokta atışı yaparak konuşan çocuğunuz, diğer adaylar karşısında çok rahat bir durumda bulunabilir.

Bilsem okullarındaki öğrencilerin çoğunluğu bir enstrüman çalabilen, güzel bir resim çizebilen, zeka sorularını rahat çözebilen ve analitik düşünme yeteneğine sahip özel kişilerden oluşuyor. Bu sınava girmeye hak kazanmışsanız, ayağınıza gelen bu fırsatı mutlaka sonuna kadar değerlendirin ve çocuğunuza gerekli direktifleri vererek onun yanında olun.

Bazı ailelerin çocuklarını Bilsem okullarına göndermekte tereddüt ettiklerini ve çocuğunun normal devlet okulunda yetişmesinin daha doğru olacağını düşündüklerini de duyuyoruz. Bu konuda ailelerin bilinçlenmesi, ülkemizin geleceği açısından oldukça önemli olacaktır.

Sınavlarınızda başarılar diliyoruz.