SEO nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), web sitenizin görünürlüğünü ve arama motoru sonuç sayfalarındaki içeriğini (SERP) sağlamak için kullanabileceğiniz tüm yöntemlerin şemsiye terimidir.

Yöntemler, sitenizin görünürlüğünü yükseltmek için kullanabileceğiniz tüm promosyon ‘sayfa dışı’ yaklaşımlara web sitenizdeki sahnelere (buradaki “sayfa üstünde SEO” olarak anılacaktır) erişebileceğiniz teknik uygulamalardan farklıdır (link yapı, sosyal medya pazarlaması).

Görünürlük hakkında demişken, ‘organik’ sonuçlardaki belirli arama terimleri için web sitenizin SERP’nin ne kadar yüksek olduğunu gösteriyoruz. Organik sonuçlar, ücretli bölümlerde değil, doğal olarak sayfada görünenlerdir.

Güçlü bir site mimarisi oluşturmak ve net navigasyon sağlamak, arama motorlarının sitenizi hızlı ve kolay bir şekilde dizine eklemesine yardımcı olacaktır. Bu ayrıca, daha da önemlisi, ziyaretçilere sitenizi kullanma konusunda iyi bir deneyim sunacak ve tekrarlanan ziyaretleri teşvik edecektir. Google’ın, mobil optimizasyon ve site hızı da dahil olmak üzere kullanıcı deneyimine gittikçe daha fazla önem verdiğini göz önünde bulundurmaya değer.

SEO manzarası hızlı bir şekilde değişir; bu nedenle Arama Motoru Saati, öngörülemeyen arazide gezinmeye yardımcı olmak için buradadır. Google’ın algoritmasında yeni bir değişiklik olsun ya da anlambilimsel doğal arama ile uğraşmak ya da en yeni hızlandırılmış mobil sayfa teknolojisini uygulamak olsun.


SERP ( Search Engine Results Page), arama motoru sonuç sayfası anlamına gelir. Google’da herhangi bir kelimeyi arattığınızda karşınıza gelen sayfaya verilen isimdir.