Joomla Web Sitesi Nasıl Hızlanır ?

Sitenizin yüklenme hızı çok önemlidir. Öncelikle, hızlı bir yükleme sitesi okuyucularınızın daha uzun süre sadık kalmasını sağlayacaktır. İçeriği hızlıca yayınlandıysa, daha fazla bilgi almak için başka bir bağlantıyı tıklamak caziptir. Kimse yavaş bir site beklemek istemiyor.

İkincisi, hız SEO’ya geldiğinde büyük bir sorun haline geldi. Arama motorları ve özellikle Google, sonuç sayfalarının sıralamasını yaparken bir sayfanın yüklenme hızını dikkate alır. Özellikle, yavaş yükleme alanları arama sonuçlarına itilecek. Bunun nedeni, Google’ın en alakalı içeriği olan kullanıcılarına mümkün olan en kısa sürede sunmak istediği. İnsanlara yavaş sitelere bağlantı vermek iyi bir fikir değildir, bu nedenle hızlı yükleme siteleri artık arama motoru sonuç sayfalarında daha yüksek görünecektir.

Şablon optimizasyonu

Joomla web sitenizi hızlandırmak için atabileceğiniz ilk adım, hafif bir şablon veya zaten optimize edilmiş bir şablon kullanmaktır. HTML’ye ve CSS’ye aşina iseniz, şablon kodunu inceleyebilir ve gereksiz yorumları kaldırarak, CSS’yi optimize ederek kendiniz optimize edebilirsiniz. Ancak çoğu kullanıcı bu türün nasıl yapılacağını bilmiyor (veya bilmek istemiyor). Bu nedenle hız için optimize edilmiş en iyi şablonu elde etmeye çalışmanız önemlidir. Farklı şablonları denemek ve hangilerinin daha hızlı indirileceğini test etmek iyi bir başlangıçtır ancak bunu sizin için analiz etmemize yardımcı olabilecek Page Speed Test Tools ​veya YSlow gibi tarayıcı uzantılarını yükleyebilirsiniz.

Grafiklerinizi optimize edin

Web sayfalarınız için grafikler oluştururken ister fotoğraf ister resimler olsun ister olsalar, bu görüntülerin dosya boyutlarını olabildiğince küçültmeye çalışmak, kalite üzerinde çok fazla taviz vermeden çok önemlidir. Ancak web siteniz için halihazırda birçok resim oluşturmuş veya fotoğraflarınızı, resimlerinizi veya web sitelerinizin şablonuna yerleştirilmiş olan görüntüleri nasıl optimize edebileceğinizi bilmiyorsanız, kullanımı kolay ve ücretsizdir Bu işi basit bir araç haline getirecek bir araç.

Smushit’e girin! – Smushit, web için grafikleri kolayca optimize etmenize yardımcı olan, aynı görünüyorsa görüntülere benzer sonuç veren, ancak dosya boyutunda önemli ölçüde daha küçük olan ve sonuçta resimlerin yerine “smushed” ile değiştirdiğiniz daha hızlı sayfa hızıyla sonuçlanan bir web uygulamasıdır. sürümleri. Smushit, görüntüleri iki yoldan biriyle optimize eder:

Yükleme – ‘Yükleme’ sekmesini tıklayabilir ve Yahoo’nun temelde ‘En İyileştir’ diyebileceği yol olan ‘smush’ için dosyaları seçmeyi seçebilirsiniz. Yüklemek ve optimize etmek için çoklu grafikler seçebilir ve ilerlemenin oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştiğini görebilirsiniz. Tamamlandıktan sonra, tüm görüntüleri bir pakette indirebilir ve daha sonra bunları web sitenize yükleyebilir, mevcut görüntülerin üzerine yazabilir.

URL – URL özelliği, bir zamanlar bitmiş ve Smushit uygulamasını tıkladığınızda URL’lerinizi arka planda ziyaret edecek, görebildiğiniz tüm resimleri indirerek, optimize ederek ve daha sonra size seçenek sunan, bir veya daha fazla URL yazabilmenizi sağlar. bilgisayarınıza indirmek için, bunları web sitenize geri yükleyebilirsiniz (bunun için bir FTP programına gereksiniminiz olmasına rağmen) mevcut görüntüleri bu yeni optimize edilmiş sürümlerle üzerine yazmanız gerekir.

Kullanışlı bir araç ve kesinlikle sayfa hızlarını artırmaya yardımcı olacak bir araç.

Alternatif olarak https://tinypng.com resim optimize ediyiciyi de kullanabilirsiniz.

Veritabanınızı optimize edin

Tıpkı bilgisayarınızın sabit sürücüsü zaman zaman parçalanabilir, tüm ekleme ve kaldırma, taşıma ve dosya ve klasörler arasında değil, bu nedenle Joomla veritabanınız parçalanmış hale gelir ve genellikle biraz optimizasyona ihtiyaç duyar. Veritabanınızı optimize etmek sayfa hızları üzerinde ihmal edilebilir bir etkiye sahip olabilir ancak yine de hiçbir şey daha az yapılmalıdır gereken bir geliştirme niteliğindedir ve yüksek sayfa görüntüleme sayıları alan bir web siteniz varsa, sayfa başına bu milisaniye zamandan tasarruf hepsini eklediğinizde bant genişliğini kaydetmek için uzun bir yol kat edebilirsiniz.

Veritabanınızı optimize etmenin en kolay yolu, Joomla için ücretsiz Akeeba Yönetici Araçları uzantısını kullanmaktır. Bu eklenti, diğer tüm uzantılar gibi yüklenir (ayrıntılı bilgi için Joomla uzantılarının nasıl kurulacağı konusundaki kılavuzumuza bakın). Akeeba Yönetici Araçlarını kurduktan sonra, Joomla yönetici panelinizdeki ‘Bileşenler> Yönetici Araçları’ öğesine tıklayarak Akeeba Yönetici Araçları kontrol panelini açın. Joomla veritabanınızın hızlı, tek tıklamalı bir optimizasyonunu gerçekleştirmek için ‘Masaları Onar & En İyileştir’ düğmesini arayın.

Zaman zaman koştuğunuz bir şey ve kesinlikle web sitenizin hızının iyileştirilmesine yardımcı olması için önerilen bir ipucu.

Bir İçerik Dağıtım Ağı kullanın

Bir İçerik Dağıtım Ağı, bu verilere erişen ziyaretçiler için bant genişliğini en üst düzeye çıkarmak için, dünya genelinde yayılmış bir veri kopyasını içeren bir bilgisayar ağıdır. Web sitenizin verilerini yaymak için bir İçerik Dağıtım Ağı (Content Delivery Network) kullanarak, tıkanıklık veya diğer bant genişliği sınırlamalardan yalnızca birisini kullanırken tipik olarak önleyebilirsiniz.