Joomla SEO hakkında bilmeniz gereken 10 şey

SEO – veya Arama Motoru Optimizasyonu – web geliştirmenin karmaşık bir alandır. Birkaç yıl SEO ile çalıştım ve Joomla ile SEO yaklaşık 4 yıldır çalışıyor. Bu yazıda, sitenizi optimize ederken göz önüne almanız gereken on önemli faktörden bahsediyorum.

Benim için SEO, her gün yaptıklarınızla ilgilidir. SEO uzun vadeli bir stratejidir – hızlı bir düzeltme değildir. Bu faktörleri uygularsanız, sitenize artan bir arama motoru trafiği göreceksiniz. 

1. TITLE etiketi çok önemlidir

TITLE etiketlerinizi oluşturmaya zaman ayırın – Bu, Google’ın dikkatini çektiği etikettir, bu yüzden mümkünse ana anahtar kelimelerinizi ekleyin. Başlık etiketi, arama motorlarında sayfanız için tıklanabilir başlıklar olarak görünen şeydir.

TITLE etiketinin en azından ana anahtar kelimenizi içerdiğinden emin olun. Ayrıca, çoğu web sitesinin sitenin adını TITLE’dan atlayabileceğine inanıyorum. URL’de yine de var ve TITLE’nın benzersizliğini azaltacak. Joomla meta etiketleri hakkında daha fazla bilgi.

2. Sayfalarınızı çok fazla anahtar kelime ile doldurmayın

Çoğu web yöneticisi pozisyonlar için rekabet etmek isterseniz, bir makalede bir sayfaya en fazla bir veya iki anahtar kelimeyi birden fazla kez eklemeniz gerektiğini bilir. Bununla birlikte, bu aşırıya kaçılmamalıdır. Metnin okuyucu için okunabilir ve akıcı olması gerektiğini, arama motorlarını ‘memnun etmek’ için anahtar kelimelerle doldurulmadığını unutmayın. Okurlarınızı rahatsız ediyor ve sizi arama motorlarından çıkarıp geri tepebiliyor.
İçeriğinizi analiz etmek için, Joomla için Scribe SEO gibi bir araç kullanmayı düşünün. SEO etkilenen tüm içeriği ‘kuralları’ hatırlamanıza yardımcı olabilir.

3. Birçok backlink alın

Sayfalarınıza gelen bağlantılar çok önemlidir. Alakalı sitelerden gelen bağlantıları almaya çalışın. Yine de, gelen bağlantıları almanın en iyi yolu, okuyucuların başkalarıyla paylaşmak istediği ilgi çekici içerik oluşturmaktır. Sayfalarınızın kelimesini yaymak için Digg, StumbleUpon ve diğer hizmetleri kullanın. İçerik iyi ise, blogcular ve diğer site sahipleri ona bağlantı oluşturacaktır. İşte bu yüzden Wikipedia büyük sıralamaya sahiptir. İnsanlar ona delilik gibi bakıyor çünkü neredeyse her şeyle ilgili bilgileri içeriyor.

4. İç ve dış bağlantı

Hem dahili hem de harici olarak bağladığınız yeri düşünün. Şu anda ne hakkında yazdığınız ile alakalı içeriğe sahip bir sayfanız var mı? Buna dahili olarak bağlantı verin – sıralamalarını iyileştirir. Bu yazıdaki örnekleri görebilirsiniz.

Harici olarak bağlantı kurduğunuzda, bağlantlarınızda rel = “nofollow” etiketini kullanmayı düşünebilirsiniz. Bir sayfadan çok fazla bağlantı SEO için kötü olabilir, bu nedenle bunlardan bazılarını nofollow için ayarlamak iyi olabilir. Google’ın bağlantıları nasıl değerlendirdiğiyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için, bu yazıyı SEOmoz.org adresinden okuyun.

5. Çapa metinlerine dikkat edin.

Bağlama, rastgele bağlanma anlamına gelmez. Bir bağdan en iyi sonucu elde etmek için, bağladığınız metni düşünün (bağlantı metni). Örneğin, ürünü söyleyen bir bağlantı, iPhone 4’ü söyleyen bir bağlantıdan daha az etkili olacaktır. Bağladığınız kelime veya kelime öbeği, Google’ın sıralamayı iyileştireceği bir kelimedir. Böylece, kelimeye bir bağlantı oluşturduğunuzda (basitçe söylemek gerekirse) bağladığınız sayfa, iPhone 4 sözcüğünü destekleyecektir.

Resimlerle ilgili bağlantılar için alt etiketi, bağın bağlantı metni olarak kabul edilir. SEOMoz’a göre, ortaya çıkan sayfaya bir metin bağlantısından biraz daha düşük bir değer verecektir.

6. Bir XML Site Haritası oluşturun

Bir XML site haritası, bir arama motoruna dahil edilmesi için sitedeki tüm sayfaları gösteren bir XML dosyasıdır. Sadece birkaç sayfanız varsa, ücretsiz olarak oluşturmak için xml-sitemaps.com gibi bir hizmet kullanabilirsiniz. Veya sitemap’ı otomatik olarak Joomla menülerinden oluşturmak için (en sevdiğim) XMap’i kurabilirsiniz ..

7. robots.txt Dosyasını kullanın

Robots.txt dosyası, site kök klasöründedir. Hangi klasörlerin dizine alınması gerektiği hakkında bilgi içerir. XML site haritanız hakkında bilgi de ekleyebilirim.

Bir ipucu: Joomla / images / klasörünü dışlayan satırı kaldırın. Aksi takdirde, site imajlarınızın hiçbiri Google resim aramasında dizine eklenmeyecektir.

8. Google Web Yöneticisi Araçları’nı kullanın

Google Web Yöneticisi Araçları size sitenizi analiz etmek ve geliştirmek için araçlar sunar. Bu araçları kullanarak, sitenizde başlığı ve / veya açıklamayı kaçırmış olabileceğiniz herhangi bir yeri bulmanız çok kolay. Ayrıca site haritası XML’nizi gönderebilir ve bazılarını belirtmek için robots.txt dosyanızı test edebilirsiniz. Google Web Yöneticisi Araçları ve Joomla hakkında daha fazla bilgi.

9. İzleme ve analiz etme

Sitenizi iyileştirmek için trafiğini izlemeniz ve düzenli olarak analiz etmeniz gerekir. Raporlama için Google Analytics’i kullanıyorum. Raporlara sık sık göz atın. Şunları göz önünde bulundurmalısınız:

Trafik kaynakları (arama motorları, direk, reffering siteleri)

Hemen çıkma oranı (yalnızca bir sayfayı gören kişi sayısı)

Hangi anahtar kelimeler trafik üretiyor (içerik için fikir edinmek ve bu kelimeler üzerinde ek trafik elde etmek için daha fazla içerik oluşturmayı düşünün)

En popüler sayfalar (ortak noktaları nelerdir?)

En yaygın çıkış sayfaları (nasıl geliştirilebilirler?)